१९ श्रावण २०७८, मंगलवार
  • हाम्रो बारेमा
  • विज्ञापन

‘बल्ल मेडिकल उच्च शिक्षाको जग बस्यो मेचीमा ’

प्रकाशित मिति :  ६ जेष्ठ २०७८, बिहीबार ०६:२१


काठमाडौं । घर आगनममा चिकित्सा शिक्षा पढेर चिकित्सक बन्ने प्रदेश नं १ (मेची अञ्चल)का  मेधावी विद्यार्थीको सपना बल्ल पूरा भएको छ ।

झापाको बिर्तामोडस्थित प्रस्तावित बिएण्डसी कलेज एण्ड रिसर्ज सेन्टर प्रालीले स्नातक तह (एमबिबिएस) कक्षा सञ्चालनार्थ सम्बन्धन प्राप्त गरेसँगै मेचीमा मेडिकल उच्च शिक्षाको जग बसेको हो ।

काठमाडौं विश्वविद्यालयको ८९ औं बैठकले सो कलेजलाई सम्बन्धन दिने प्रक्रिया अगाडि बढाएको थियो । विज्ञ सम्मिलित टोलीले गत वैशाख २२ देखि २६ सम्म विश्वविद्यालयको ‘नम्स एण्ड स्ट्याण्डर्स फर एमबिबिएस प्रोग्राम ०१३’ मा तोकिएका मापदण्ड अनुसार  कलेजको  निरीक्षण गरी प्रतिवेदन  बुझाएको थियो ।

सोही प्रतिवेदनका आधारमा विश्वविद्यालयले चिकित्सा शिक्षा ऐन ०७५ को दफा १३ (६) अनुसार कलेजलाई सम्बन्धन दिने निर्णय गरेको थियो  । विश्वविद्यालको कार्यकारी परिषद्को गत वैशाख ३१ गते सम्पन्न ६२५ औं बैठकले कलेजलाई सहमति दिने तथा सिट संख्या सहित आवश्यक स्वीकृतिको निर्णय गरिदिन चिकित्सा शिक्षा आयोगलाई पत्राचार समेत गरेको छ । विश्वविद्यालयका रजिष्ट्रार प्राडा सुबोध शर्माद्वारा हस्ताक्षरित पत्र यही जेठ २ गते आयोगलाई पठाइएको बताइएको छ ।

कलेजका कार्यकारी निर्देशक दूर्गाप्रसाद प्रसाईद्वारा आज जारी विज्ञप्तिमा बिएण्डसी मेडिकल कलेजले काठमाण्डौं विश्वविद्यालयको ‘नम्स एण्ड स्ट््याण्डर्स  फर एमबिबिएस प्रोग्राम ०१३’ मा तोकिएका मापदण्ड र  चिकित्सा शिक्षा ऐन ०७५ का आधारमा सम्बन्धनको सहमति प्राप्त गरेको जनाइएको छ  ।

‘यस ऐनमा अन्यत्र जुनसुकै कुरा लेखिएको भए तापनि यो ऐन जारी भएपछि एक विश्वविद्यालयले पाँचभन्दा बढी शिक्षण संस्थालाई सम्बन्धन दिनसक्ने छैन । तर यो ऐन जारी हुनुभन्दाअघि सम्बन्धन दिइसकेका र मनसाय पत्र लिई मापदण्ड पूरा गरेका काठमाडौं उपत्यका बाहिरका शिक्षण संस्थाका हकमा यो प्राबधान लागू हुने छैन ।

काठमाडौं उपत्यका बाहिरका अन्य शिक्षण संस्थाको हकमा आयोगले निर्णय गरेबमोजिम हुनेछ । आयोगले निर्णय गर्दा यस ऐनको कुनै पनि कुराले बाधा पुग्ने छैन ।’ चिकित्सा शिक्षालाई अझ व्यवस्थित बनाउन कार्यान्वयनमा आएको बहुचर्चित ‘चिकित्सा शिक्षा ऐन ०७५’ को दफा १३ को उपदफा ६ मा ती बुँदा उल्ल्लेख छ । सरकारले सो ऐन विसं ०७५ फागुन १० गते जारी गरेको थियो ।

विज्ञप्तिमा बिएण्डसी कलेज काठमाडौं विश्वविद्यालयको ‘नम्स एण्ड स्ट्याण्डर्स  फर एमबिबिएस प्रोग्राम ०१३’  नेपाल मेडिकल काउन्सिलको एग्रिडिटेसन स्ट्याण्डर्स फर दि एमबिबिएस (ब्याचलर अफ मेडिसियन एण्ड ब्याचलर अफ सर्जरी प्रोग्राम ०१७ ) मा उल्लेखित सम्पूर्ण शर्त पूरा गर्न तयार भएको  उल्लेख छ ।

सिट संख्या निर्धारण गर्न माग  

कार्यकारी निर्देशक प्रसाईले विज्ञप्तिमा एमबिबिएस कक्षा संचालनका लागि आवश्यक तयारी पूरा भएको जनाउँदै  कोटा ( सिट)  संख्या निर्धारण गरिदिन चिकित्सा शिक्षा आयोगसँग माग गर्नुभएको छ  । उहाँका अनुसार पठन पाठनका लागि भवन  तथा अस्पताल तयारी अवस्थामा रहेको र अध्यापन गराउने विभागीय जनशक्ति  (फ्याकल्टि  मेम्बर ) नियुक्त हुने अवस्थामा छन् ।

कलेजका  धाईजनमा २२ बिघा जमिन, यसमा बनेका विशाल संरचना, विर्तामोडमा पूर्वाञ्चल क्यान्सर  र बिएण्डसी अस्पताल गरी कूल नाै सय श्यया, ती अस्पतालमा दैनिक एक हजार तीन सय भन्दाबढी बिरामीले अन्तरंग तथा बहिरंगी सेवा,  ३० देखि ४०  शल्यक्रिया, ६०-७०  संख्या मा सिटीस्क्यान तथा ४० बढी एमआरआई हुने गर्छ ।

पछिल्लो समय अस्पतालले मिर्गाैला तथा मुटुरोग प्रत्यारोपणको तयारी गर्दैछ । अस्पतालले आफ्नो सामाजिक उत्तरदायित्व अन्तर्गत बिरामीलाई निः शुल्क सेवा समेत प्रदान गरिराखेको छ ।

साथै कोभिड महामारीलाई ध्यान दिँदै अस्पतालले कोभिड संक्रमितलाई उपचार गर्न   दुई सय श्यया संचालनमा ल्याएको छ  । भेन्टिलेटर , एचडियू, आइसियू तथा अक्सिजनको हालसम्म  अभाव नरहेको सो अस्पतालमा २२ कोभिड संक्रमित ‘हवाई लिफ्ट’ गरी उपचार गर्न पुगेका छन् ।  अस्पताललले आफ्नै अक्सिजन प्लान्ट संचालनको अन्तिम तयारी  गर्दैछ ।

कलेजका प्राचार्य प्राडा उमेश शर्माले एमबिबिएस पठन पाठनका लागि आवश्यक पूर्वाधार काठमाडौंको भन्दा उच्च र विशिष्टिकृत रहेको दाबि गर्नुभयो  । उहाँले भन्नुभयो ‘एमबिबिएस पठन पाठनका लागि तयारी पूरा भएको छ । हाम्रो पूर्वाधार एमडी-एमएसका लागि पनि  छ ।  नीति निर्माण तहमा रहेकालाई एकपटक विर्तामोड आएर अस्पताल, उपकरण, कार्यरत चिकित्सक तथा स्वास्थ्यकर्मी  सहित भौतिक पूर्वाधार तथा मापदण्ड हेरिदिन आग्रह गर्छु ।’

नाफा होइन ,सेवामा समर्पित छु  ः कार्यकारी निर्देशक प्रसाईँ

कार्यकारी निर्देशक प्रसाईँले आफ्नो कलेजले नीति र बिधि भित्र रहेर सम्बन्धन पाएको विज्ञप्तिमा जनाउनुभएको छ । उहाँले भन्नुभएको छ ‘ऐन अनुसार कलेजले सम्बन्धन पाएको छ ।  अब सरकारी शुल्कमा गुणस्तरीय चिकित्सा शिक्षा दिन्छौं ।  स्वदेश मै दक्ष चिकित्सक उत्पादन गर्छाै । मैले चिकित्सा ऐन जारी हुनुपूर्व नै सम्बन्धन पाऔं भनेर निवेदन दिएको हुँ ।’ कलेजले मापदण्ड तथा पूर्वाधार तयार गरी सम्बन्धनका लागि सो विश्वविद्यालय समक्ष विसं ०७३ फागुन १५ गते निवेदन दिएको थियो । साथै चिकित्सा शिक्षा  ऐन जारी भएपछि गठन भएको सो आयोगमा एमबिबिएस सिट निर्धारणका लागि  कलेजले आवश्यक कागजातपत्र सहित विसं ०७६ फागुन १ गते निवेदन दिएको थियो ।

विश्व स्वास्थ्य संगठनका अनुसार नेपालमा प्रति एकलाख जनसंख्या बराबर छ चिकित्सक मात्र उपलब्धता  छ । ती मध्ये अधिकांश शहरी क्षेत्रमा  केन्द्रीत हुँदा ग्रामीण क्षेत्रमा सधै चिकित्सकको अभाव हुँदै आएको छ  । विज्ञप्तिमा उहाँले भन्नुभएको छ ‘विपन्न जनताको पहुँचमा गुणस्तरीय स्वास्थ्य सेवा पुर्‍याउन चिकित्सक उत्पादनमा सरकारी तथा निजी लगानी वृद्धि गर्नु  आवश्यक छ ।  सरकारको नीति र नियम अक्षरशः पालन गर्न बिएण्डसी प्रतिवद्ध छ । करिव ३२ लाख जनसंख्या रहेको मेचीले एउटा पनि मेडिकल कलेज नपाउनु पर्ने कारण के हो ?

काेभिड महामारीमा बिरामीको सेवा गर्ने कि भएका संरचनालाई ध्वस्त बनाउन लाग्ने ? म आफै क्यान्सरलाई जितेर नयाँ जीवन प्राप्त गरेको व्यक्ति हुँ, बिरामीका छट्पटि कस्तो हुन्छ भोग्नेलाई मात्र थाहा हुन्छ । यही पीडाले जायजेथा बैंकमा राखेर मेडिकल शिक्षामा लगानी गरेको हुँ ‘।

झापामा मेडिकल कलेज संचालन हुने विषय विद्वान र सचेत वर्गले टाउको दुःखाउन आवश्यक नरहेको र  काठमाडौंमा बसेर बिएण्डसीका बारेमा अनावश्यक धारणा नबनाउन   विज्ञप्तिमा उहाँले आग्रह समेत गर्नुभएको छ । ‘

– राससप्रतिक्रिया दिनुहोस !